Dostępność: Dostępny
Koszt wysyłki: od 18,00 zł
Numer katalogowy: 895
Stan magazynowy:
Kod produktu: 389853
Oprawiona okładka miesięcznika Ty i Ja, 04/1964 Okładka oprawiona w czarne ramki z passe partout o wymiarach 30x40cm.
Dziś już kultowy - magazyn Ty i Ja ukazywał się od maja 1960 do grudnia 1973 roku. Koncepcję graficzną tworzył między innymi Roman Cieślewicz. Od roku 1974 miesięcznik „Ty i ja” został na żądanie cenzury zastąpiony przez „Magazyn Rodzinny”, który ukazywał się do początku lat 90. XX wieku. Stałymi pozycjami były: dział mody korzystający z przedruków z prasy zachodniej, dział gastronomiczny, dział wzornictwa przemysłowego i kultury mieszkania, dział recenzji filmowych, dział recenzji płytowych. Czasopismo wyróżniało się awangardowym układem graficznym. Przeznaczone było dla wyrobionego czytelnika. Ponieważ kosztowało cztery razy drożej niż na przykład „Przekrój”, nie każdego było na nie stać. Wiele miejsca poświęcało literaturze i sztuce współczesnej. Okładki „Ty i Ja” nie musiały odzwierciedlać tożsamości treści materiałów zamieszczonych w całym wydaniu, tak jak to jest teraz (lub tak jak to było w owym czasie w przypadku okładek amerykańskich) – miały być po prostu estetyczne i niejednokrotnie stanowiły dzieło samo w sobie. Okładki Ty i Ja, tworzone w głównej mierze przez przedstawicieli tak zwanej polskiej szkoły plakatu miały wiele wspólnego z plakatami przez nich stworzonych. To właśnie wyróżniało magazyn na tle polskiej prasy.
Franciszek Starowieyski (ps Jan Byk) urodził się w 1930 roku W Krakowie, zmarł w Warszawie w 2009 roku. Pochodził z rodziny szlacheckiej Studia, rozpoczęte w Krakowie w 1949 roku u profesora Wojciecha Weissa, skończył na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie u profesora Michała Byliny uzyskując dyplom w 1955 roku. Uprawiał rysunek, malarstwo, plakat, scenografię teatralną. Zrealizował w sumie około 150 plakatów, najczęściej filmowych i teatralnych. Ma za sobą około tuzina nagród o randze międzynarodowej, m.in. nagrodę na Biennale w Sao Paulo w 1973 roku, Grand Prix na wystawie plakatu filmowego w Cannes w 1974 roku i Grand Prix na wystawie plakatu filmowego w Paryżu w 1975 roku oraz - w tym samym roku - II nagrodę prasy filmowej w Hollywood. W 1994 otrzymał Nagrodę „Złotej Maski” za scenografię do komediodramatu Ubu Król czyli Polacy Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim w Łodzi, a w 2004 Nagrodę Ministra Kultury w dziedzinie sztuk plastycznych. W 2005 został odznaczony przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Franciszek Starowieyski jest jedną z postaci cyklu dokumentalnego pt. Polnische Plakatkunst o polskiej szkole plakatu. Odcinek zatytułowany „Polnische Plakat Kunst – Franciszek Starowieyski” zrealizowany był w 2009.
Nikt jeszcze nie napisał recenzji do tego produktu. Bądź pierwszy i napisz recenzję.
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać recenzje do produktów. Jeżeli posiadasz konto w naszym sklepie zaloguj się na nie, jeżeli nie załóż bezpłatne konto i napisz recenzję.